Zdravilski svet kofeina

Največ kofeina užijemo s pitjem kave, pravega čaja, kole in kakava. Ker spodbudi osrednje živčevje, je umsko in telesno dramilo. V jetrih ga presnovi znana družina encimov (citokrom P450, še posebno izoencim CYP1A2), ki pa to delo počasneje opravi, če se zamudi z enakim opravilom pri drugih snoveh, zato kofein poseže v delovanje mnogih zdravil. Vsa, ki zavrejo njegovo jetrno presnovo, ga zadržijo v telesu, njegova raven v krvi pa je tedaj ob enakem odmerku večja. Na srečo telo večinoma prenese spremembo in je ta vpliv le redko klinično pomemben. Seveda pa se lahko spremeni tudi učinek drugega zdravila v kombinaciji. Oglejmo si nekaj primerov:

Kofein in drugi ksantini

Navadno so neugodni kofeinski učinki šibki. Človeka, ki je popil preveč kave, denimo pesti glavobol, postane živčen, nemiren in ga tare nespečnost. Takšne nevšečnosti se pojavijo mnogo prej, preden bi se mogli zaradi čezmernega odmerka razviti nevarni mišični krči in krčenja (konvulzije) ter motnje v srčnem ritmu (aritmije). Nasprotno ima sorodni teofilin (zdravilo za lajšanje dihanja) ozko terapevtsko okno in preseneti s toksičnostjo brez predhodnega blagega opozorila že ob manjšem porastu v krvi. Toksični učinki sorodnih učinkovin se seštevajo, zato ima lahko bolnik, ki se zdravi s teofilinom, resne težave po čezmernem pitju kofeinskih napitkov. Nevarnost je še večja, če bolnik jemlje še kakšna druga zdravila, ki zadržijo kofein v krvi, in če je nedavno opustil kajenje ter ni prilagodil teofilinskega odmerka. Vsi ksantini, sem spadata kofein in teofilin, zvečajo izgubo kalija (hipokaliemija), ki jo povzročijo nekateri diuretiki, zdravila, ki ženejo na vodo.

Kofein in odvajanje od alkohola

Odrekanje alkoholu naredi bolnike razdražljive, nespeče in plahe, kofein pa te simptome okrepi. Ker zdravljeni alkoholiki radi segajo po kavi, obstaja tveganje, da se bodo od kofeina vznemirjeni vrnili v pomirjujoč alkoholni objem. Nevarnost je večja, če se odvajajo od alkohola s pomočjo zdravila disulfiram, ki zveča kofeinsko raven v krvi. Zato naj ne pijejo preveč kave. Brezkofeinska kava in čaj sta primernejša.

Kofein in zaviralci beta

Zaviralci adrenergičnih receptorjev beta upočasnijo srčni utrip, znižajo krvni tlak in omogočijo zadostno oskrbo kisika v srčni mišici. Terapevtsko ugodni učinki se uporabijo za zdravljenje angine pektoris (srčne bolečine) in visokega krvnega tlaka. Pri kadilcih so zavrti, zato se ti morajo zdraviti z višjim odmerkom zdravila. Kofein okrni zdravilne učinke mnogo manj, kot to stori tobačni dim. A večji odmerki kofeinskih napitkov, posebno še skupaj s kajenjem, niso skladni s tovrstnim zdravljenjem.

Kofein in pomirjevala

Kofein zmanjša učinke benzodiazepinskih pomirjeval in uspaval. Ne ve se, ali jim nasprotuje na mestu delovanja ali pospeši njihovo izločanje iz telesa. Vsekakor ni dobro piti kave zvečer, ker lahko kljub uspavalom onemogoči dober sen. Koristna je zjutraj, če odpravi omotičnost in mentalno počasnost po uspavalih. Sorodni aminofilin se iz enakega razloga uporablja za prebujanje po anesteziji z benzodiazepini.

Kofein in antipsihotiki

Pri pivcih kave je zahtevnejše zdravljenje psihoz z litijevim karbonatom. Čezmerno pitje kave zmanjša raven litija v krvi, opustitev pitja jo zveča. Psihiatrični bolniki, ki ne pijejo kave, imajo prednost pred tistimi, ki jo pijejo, ker se lahko zdravijo z manjšimi odmerki tega zdravila. Opustitev pitja kave brez zdravniškega nadzora pa ni priporočljiva iz dveh razlogov. Odtegnitev kofeina lahko povzroči glavobol in utrujenost, ki poslabšata psihotične motnje, poleg tega postane koncentracija ob neprilagojenem odmerku litija v krvi toksična. Nasprotno pa kofein pomembno zveča krvno raven antipsihotika klozapina. Ob vodeni terapiji ni težav. Pri zdravljenju z visokimi odmerki zdravila in če se v kratkem času popije preveč kave, pa se pojavijo težave z več neželenimi učinki. 

Drugo

Zdravila iz najrazličnejših skupin zadržijo kofein v telesu. Znani so neželeni kofeinski učinki pri zdravljenju depresije s fluvoksaminom in toksični pri zdravljenju psoriaze z metoksalenom. Peroralna kontracepcija in hormonsko zdravljenje ne vplivata klinično pomembno na kofeinske učinke. A večji in podaljšan učinek kofeina naredi nekatere ženske nemirne in jim poslabša sen. Nasprotno antiepileptično zdravilo fenitoin zveča jetrno presnovo kofeina in zmanjša kofeinski učinek.

Medsebojni vpliv z drugimi zdravili je lahko tudi ugoden. Kot sestavina kombiniranih zdravil zoper bolečine – skupaj z aspirinom, kodeinom in paracetamolom – kofein okrepi analgetični učinek. S kofeinskim testom pa ugotovijo zvečano dejavnost jetrnih encimov, ki jo povzročijo nekatera zdravila in bolezenska stanja. Kofein je tudi priljubljena sestavina kozmetičnih krem za obravnavo pomarančne kože.

Vprašanje torej ni »hudovati se nad kofeinom ali se veseliti ob njem«, ampak »kdaj, kako in koliko«.

Close Menu